Diskusija – Lietuvos pramonės perėjimas prie žiedinės ekonomikos. Kokie nauji gamybos ir vartojimo modeliai keis mūsų gyvenimą?

Kasmet Europos Sąjungoje susidaro apie 2,5 mlrd. tonų atliekų. ES šiuo metu atnaujina teisės aktus dėl atliekų tvarkymo. 2020 m. kovą Europos Komisija pristatė naują žiedinės ekonomikos veiksmų planą, į kurį įtraukiami pasiūlymai dėl tvaresnio produktų dizaino, atliekų kiekio mažinimo ir piliečių įgalinimo (pvz., „teisė į remontą“). Ypatingas dėmesys skiriamas daug išteklių reikalaujantiems sektoriams, susijusiems su elektronika, plastiku, tekstile ir statyba. Skirtingai nuo „imk – gamink – išmesk“ modelio žiedinė ekonomika siekia kiek įmanoma sumažinti atliekų kiekį ir išteklių naudojimą pažangiu produktų projektavimu, pakartotiniu produktų naudojimu ir taisymu, perdirbimu, darniu vartojimu ir naujoviškais verslo modeliais, kurie, pavyzdžiui, kaip alternatyvą gaminio įsigijimui siūlo jo nuomos, skolinimo ar dalijimosi juo paslaugą. Kaip šie, neišvengiami pokyčiai pakeis Lietuvos pramonę? Kaip keičiasi vartotojų įpročiai ir kokiame ekonomikos modelyje gyvensime rytoj?

Pašnekovai:
dr. Visvaldas Varžinskas – KTU Aplinkos inžinerijos instituto docentas, LAVA Ekspertų tarybos narys, diskusijos moderatorius;
Vaidas Gricius – LR Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Pramonė 4.0 politikos skyriaus patarėjas;
Lina Kalėdė – UAB „Ekokonsultacijos“ vadovaujanti partnerė, Lietuvos perėjimo prie žiedinės ekonomikos kelrodžio kūrimo proceso fasilitatorė;
Viktorija Nausėdė – ekovizionierė, socialinio verslo iniciatyvos „Textale“ įkūrėja;
Indrė Bimbirytė-Yun – Tvarumo projektų vadovė, „Telia Lietuva“;
Audronė Alijošiutė-Paulauskienė – Baltijos aplinkos forumo tvarumo konsultantė.

Rubrikos aprašymas: Lietuvos atsakingo verslo asociacijos (LAVA) Ekspertų taryba kartu su 15 min pristato tęstinį projektą, kurio tikslas – Pasaulinių darnaus vystymosi tikslų (DV17) aktualizavimas ir sklaida. Su šių sričių ekspertais, mokslininkais ir profesionalais vykdomas diskusijų ciklas apie tvarumo svarbą. Esame tikri, kad žinios bei rekomendacijos bus naudingos tiek verslo atstovams, tiek visuomenei.

Diskusijos įrašą galite peržiūrėti ČIA.