Esminis verslo atsakomybės principų išbandymas

Dar visai neseniai Rusija buvo laikoma trečiąja globaliąja rinka. Analitikai stebėjo, kaip užsienio kompanijos didina investicijas Rusijoje, palieka ten didelę dalį savo pelno ir skatina įmones taikyti tvarumo principus*. Dėl Rusijos agresijos ir pradėto karo Ukrainoje situacija per trumpą laiką situacija pasikeitė radikaliai.

 

Jeilio (JAV) universitetas skelbia ir nuolat atnaujina  sąrašą kompanijų, ribojančių savo veiklą Rusijos rinkoje (nuo visiško pasitraukimo, veiklos apribojimo, investicijų sustabdymo iki veiklos mažinimo)**. Deja, kovo 20 d. iš 400 paskelbtų kompanijų tik 165 iš jų pasitraukia visiškai, nutraukdamos visus ryšius.

 

Lietuvos atsakingo verslo asociacija ragina įmones priimti principingus ir griežtus sprendimus. Darnios įmonės negali nepaisyti, kur lieka jų mokesčiai ir kam jie yra naudojami. Šiuo metu Rusijoje esančios veiklos palaikymas yra agresorės rėmimas. Tai nesuderinama su jokia verslo etika ir tvarumo principais. Argumentai, esą tai būtinosios prekės ar pan., yra netinkami, nepriimtini ir nepateisina įmonių sprendimo nesitraukti. Tai bendradarbiavimas su priešu ir demokratijos atsisakymas.

 

* 2021 m. spalio mėn. Ernst&Young apžvalga „Tarpautinis verslas Rusijoje” https://www.ey.com/en_ru/attractiveness/21/ey-foreign-investment-in-russia-20210

** https://yale.app.box.com/s/11lqy1d3yn1kf9xa3r96k9sb6w5m4qea Sąrašas nebaigtinis, nuolat pildomas.