„Orkla“ – atsakingo verslo veidas

Klimato atšilimas – vienas didžiausių mūsų laikų pavojų ir iššūkių. Šiltnamio efektas, tirpstantys ledynai, dideli šiukšlių kiekiai ir kertami miškai yra šiandienos problemos, kurių ignoruoti nebegalima. Klimato atšilimas yra viena priežasčių, kodėl daug dėmesio skiriama tvarumo ir ekologijos temoms. Neretai problemos sprendimas perkeliamas ant paprastų vartotojų pečių – juk jie gali rinktis ir įsigyti prekes, kurios yra draugiškesnės gamtai. Bet įmonės formuoja pasiūlą, tad verslams vertėtų imtis iniciatyvos ir įdiegti tvaresnius sprendimus savo veikloje, kurie prisidėtų prie visuomenės ir aplinkos gerovės užtikrinimo.

Lietuvos atsakingo verslo asociacija (LAVA) vienija įmones, kurios remiasi atsakingos veiklos principais: tausoja aplinką, rūpinasi klimato kaitos iššūkiais, gerbia darbuotojus, skatina kurti palankesnę tvaraus verslo aplinką ir plėtoti darnų vystymąsi Lietuvoje. Asociacijai jau priklauso viena iš kompanijos „Orkla“ įmonių, veikiančių Lietuvoje, „Orkla Care“. Kompanija „Orkla“ vadovaujasi tvarumo idėjomis, o 2020 metų tvarumo ataskaitoje pateikė savo sėkmės istoriją ir tvaraus verslo vystymo rezultatus.

 

Sprendimai, mažinantys šiltnamio efektą

Šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų mažinimas yra vienas svarbiausių veiksnių kovojant su klimato atšilimu. Ourworldindata.org duomenimis, kasmet visame pasaulyje išmetama apie 50 milijardų tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Energijos (elektros, šildymo ir transportavimo), gamybos pramonės, atliekų, žemės ūkio ir miškininkystės sektoriai pasaulyje laikomi taršiausiais.

Kompanijai „Orkla“ nuo 2014 iki 2020 metų pavyko 62 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą vykdant savo veiklą. Viena iš priežasčių, kodėl per šešerius metus pavyko daugiau nei perpus sumažinti veiklos sukeltą taršą yra atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas. Šiuo metu kompanija 47 proc. energijos gauna iš atsinaujinančių šaltinių.

 

Perdirbamos pakuotės – kelias į švaresnę aplinką

2018 metų duomenimis, kasmet pasaulyje pagaminama per 359 milijonus tonų plastiko, iš kurių beveik 40 proc. buvo skirta pakuotėms gaminti Europoje. Problema yra ta, kad tik 9 proc. plastiko gaminių yra perdirbami. Visa kita lieka šimtus metų irstančiomis šiukšlėmis, nusėdančiomis pamiškėse ar vandenynuose.

Dėl kainos ir panaudojimo galimybių plastikas yra populiari pakuočių gamybos medžiaga. Siekiant sumažinti taršos problemą, įmonėms prasminga rinktis optimalius pakavimo sprendimus. Tai reiškia, kad pakuotės būtų perdirbamos, gaminamos iš perdirbtų medžiagų, pakuojant ir transportuojant būtų naudojama tik tiek medžiagų, kad produktas saugiai pasiektų prekybos vietas ir klientus. Pavyzdžiui, kompanija „Orkla“ 2020 metais naudojo 95 proc. perdirbamų pakuočių, o 47 proc. naudotų pakuočių buvo pagamintos iš visiškai arba iš dalies perdirbtų medžiagų.

 

Saugūs ir sveiką gyvenseną skatinantys produktai

Tvarumas yra ne tik apie gamybos ir verslo procesus. Tai taip pat apie sąmoningą vartojimą, sveikų ir organizmui naudingų produktų pasirinkimą. Tad, siekdami prisidėti prie sveikos gyvensenos puoselėjimo, maisto produktų ar papildų gamintojai turėtų atsakingai žiūrėti į produktų sudėtį.

Nuo 2015 metų kompanija „Orkla“ savo produktuose 14 proc. sumažino sočiųjų riebalų kiekį, o cukraus ir druskos kiekį – nuo 9 proc. iki 6,5 proc. 2020 metų duomenimis, kompanija iš gaminamų produktų išbraukė 2234 tonas cukraus ir 168 tonas druskos. Kompanija taip pat atsižvelgia į plintančias vegetarizmo ir veganizmo idėjas, kurios yra susijusios tiek su aplinkosaugos, tiek su sveikos gyvensenos temomis. Todėl „Orkla“ teikia prioritetą augalinės kilmės produktams, kurie būtų priimtini ir tradicinės mitybos šalininkams.

 

Tvarumas taip pat svarbus maisto papildų sferoje

COVID-19 laikotarpiu skirtingose pasaulio šalyse buvo pastebėtas vitaminų ir maisto papildų vartojimo augimas. Stiprus imunitetas gali padėti išvengti viruso arba bent jau lengviau su juo susidoroti. Vis dėlto, vartotojams svarbu, kad vitaminai ir maisto papildai būtų kuo natūralesni arba organiški bei pagaminti laikantis tvarumo ir ekologijos standartų.

Pavyzdžiui, LAVA narės „Orkla Care“ Möller’s žuvų taukai yra gaminami iš laisvėje gyvenančių žuvų. Maisto papildų gamyboje taikomos inovatyvios technologijos, leidžiančios koncentruoti natūralias medžiagas ir paversti jas efektyviai įsisavinamais maisto papildais. Pavyzdžiui, maisto papildai „Livol“ yra kuriami pagal unikalią EC technologiją, kuri garantuoja medžiagų įsisavinimą, nes jos išsiskiria toje virškinamojo trakto vietoje, kurioje organizmas jas geriausiai įsisavina.

 

Rezultatai įkvepia siekti dar didesnių tikslų

Darnus vystymasis – tai galimybė pasiekti visuotinę gerovę ir dabartinei, ir ateinančioms kartoms, derinant aplinkosauginius, ekonominius ir socialinius aspektus. Būtent LAVA misija ir yra skatinti darnaus verslo vystymąsi, kaip atsakingos visuomenės ir tvarios ekonomikos augimo pagrindą. Prisidėti prie tvarumo skatinimo bei ekologijos problemų sprendimų yra kompanijos „Orkla“ tikslas, o iki 2025 metų įmonė savo veikloje siekia padaryti dar didesnių pokyčių:

 

LAVA – vienintelė oficiali nacionalinė atsakingo verslo organizacija, šiuo metu vienijanti 24 įmones ir organizacijas, siekiančias diegti ir vadovautis atsakingos ir darnios veiklos principais. Čia galima semtis geriausios praktinės patirties iš atsakingo verslo organizacijų, iš tarptautinių asociacijų ir dalintis savo patirtimi, bendradarbiauti bei mokytis veikti atsakingai. Kviečiame įmones, kurios savo veikloje renkasi tvarius sprendimus, tapti LAVA nariais!